Co myślą o sobie DZIENNIKARZE
Autor: Agnieszka Szwajgier
ISBN papier: 978-83-64691-26-3
ISBN e-book: 978-83-64691-27-0
Premiera: lipiec 2016
Oprawa: twarda
Format: 145 x 220
Liczba stron: 134
Waga: 0,3 kg
Cena detaliczna: 29,90 zł
Opowieść o życiu, pracy, niepowodzeniach i sukcesach ośmiorga dziennikarzy. Historia o tym jak budowali swoje kariery. Przede wszystkim jednak prawda o życiu, opowiedziana przez mistrzów słowa i przekazu. Zaskakująco zabawna fabuła, nastawiająca pozytywnie, ujmująca i budująca, przekonująca że wszystko jest możliwe. Książka zmuszająca do czytania jednym tchem, naprawdę dobra lektura na wieczór czy wakacyjne plażowanie.
Gratka dla studentów dziennikarstwa lub dla tych, którzy dopiero myślą o podjęciu tego zawodu i chcieliby przybliżyć sobie nieco kulisy warsztatu.
Czy rozmówca jest dla reportera tylko tematem? Czy tematy faktycznie leżą na ulicy? Jak pogodzić pracę, która absorbuje w stu procentach, z codziennością? Jaką rolę w życiu reportera pełni miasto i skąd wiadomo, kiedy nasz słuchacz się wzruszy? Odpowiedzi na te i podobne pytania składają się na zbiorowy portret ludzi, którzy na ogół stoją po drugiej stronie mikrofonu lub kamery. Tajniki warsztatu dziennikarskiego i osobiste wyznania − opowieść z pasją o ludziach z pasją.
Kasia Michalak zamyka oczy, by móc skupić się wyłącznie na dźwięku, Małgorzata Żurakowska odsłuchuje głośno materiał, bo lubi, gdy „całe pomieszczenie jest nim wypełnione”. Grażyna Lutosławska poszukiwania informacji zawsze zaczyna od biblioteki, Małgorzata Siennicka mówi, że dziennikarz ma być wrażliwy, ale nigdy słaby, a Paweł Piotr Reszka radzi, żeby z rozmówcami zawsze spotykać się w przyjaznym im otoczeniu. Józef Szopiński szczerze opowiada o cenie, jaką płaci się za całkowite poświęcenie pracy, a także o odporności na dramatyczne sytuacje. Rafał Panas przedstawia ryzyko wiążące się z dziennikarstwem śledczym, a montażysta telewizyjny Zbigniew Gustaw uprzedza, że do materiału nie można się przywiązywać. Książka „Co myślą o sobie dziennikarze?” opisuje nietypową sytuację, bo rzadko kiedy to dziennikarze opowiadają o tym, co dzieje się za kulisami ich pracy i o sobie samych. Z lektury tej oczywiście można dowiedzieć o wielu przydatnych technikach doskonalących warsztat. Jednak autorka Agnieszka Szwajgier w swojej publikacji zawarła dużo więcej. Z opowieści swoich siedmiu bohaterów zbudowała reportaże o lubelskim środowisku dziennikarskim, różnicując je na osoby związane z telewizją, radiem i prasą. Na te znane z ekranów, ale stojące i po drugiej stronie kamery. Najważniejsze są jednak osobiste wyznania każdego z bohaterów. To one zmieniają perspektywę i nakreślają nowe konteksty. Książka ta to zbiór portretów osób o charakterach interesujących, ale i skomplikowanych, wielopoziomowych. Zdolnych do dużych poświęceń dla pracy, która z pewnością jest dla nich czymś więcej niż zwykłe zatrudnienie. Ich wspólnym mianownikiem jest pasja do wykonywanego zawodu. A dlaczego to, co o sobie myślą, jest istotne dla każdego czytelnika? Bo to właśnie oni odpowiadają za interpretację przekazywanych informacji. Autorce należą się gratulacje, bowiem niełatwo nakłonić do zwierzeń ludzi, którzy na co dzień zajmują się pozyskiwaniem informacji i nie są bohaterami pierwszego planu. A tymczasem „po tej stronie kamery” jest równie interesująco.
(abc) (Źródło: lajf.info/?p=13915)
Niecodzienna codzienność zachowań, potrzeba przygody, prospołeczne postawy oraz wartości – niezależność, sprawiedliwość, prawda. Jaką cenę zdrowia fizycznego i psychicznego płaci się za uprawianie takiego stylu życia? Jaka cenę płaci się w życiu prywatnym, osobistym, rodzinnym? O tym wszystkim mogą Państwo dowiedzieć się z książki Agnieszki Szwajgier.
Marek Miller
Oto na starcie kariery autorka mierzy się z o wiele bardziej doświadczonymi kolegami po fachu. To duże wyzwanie. Pokazując przykłady mistrzostwa warsztatu, chce podnieść prestiż zawodu i przełamać nieufność wobec dziennikarzy. To niewątpliwe ciekawy zapis, dokumentujący życie kulturalne współczesnego Lublina.
Barbara Odnous